fbpx

Czy da się przeprowadzić bikefitting w domu?

Czy można samodzielnie wykonać bikefitting w domu? Jak i gdzie zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego ustawienia prawidłowej pozycji na rowerze?

Pandemia przyspiesza rozwój e-learningu

E-learning zrewolucjonizował rynek edukacyjny, dodatkowo pandemia koronawirusa znacząco zwiększyła popyt na narzędzia usprawniające pracę i naukę zdalną.

Czy można zatem wykorzystać narzędzia e-learningowe, w postaci ebooków i kursów online, do promocji i rozpowszechniania idei bikefittingu?

Czy wiedza zdobywana taką drogą będzie efektywna? I czy zdalna forma nauki jest nam w ogóle jest potrzebna?

My uważamy, że tak.

Ograniczony dostęp do bikefittingu

W 2020 roku przeprowadziliśmy ogólnopolską ankietę wśród osób korzystających z rowerów szosowych. Okazało się, że 2/3 ankietowanych zdecydowanie wybiera samodzielne przeprowadzanie bikefttingu w domu. Powodów jest kilka.

Najczęściej padał argument, że studia bikefittingu znajdują się w okolicy dużych miast. Jeżeli chce się skorzystać z takiej usługi, trzeba się liczyć z co najmniej jedną wyjazdową wizytą w  studiu. A gdy podczas bikefittingu okaże się, że należy wymienić konkretne komponenty, konkretnej marki, których studio nie posiada „na stanie” i trzeba je zamówić, to musimy się liczyć z kolejnym przyjazdem.

Taka sama sytuacja może nas spotkać, gdy po ustawieniach trzeba dokonać jeszcze drobnych korekt. Powtórna wizyta jest oczywiście darmowa, ale koszty transportu już nie. Zatem wyjazdy do studia musimy wkalkulować w cenę samej usługi. 

Koszt sesji bikefittingu wynosi od 400 zł do 1500, w zależności od doświadczenia bikefitterów, wiedzy, metodyki i skuteczności stosowanych metod oraz wydatków na szeroko pojęty marketing. Jest to na tyle duża kwota (do której jeszcze musisz doliczyć koszty wymienianych komponentów), że duża część społeczeństwa nie decyduje się na tego typu usługi.

Trzeci, i chyba najważniejszy, powód jest taki, że ponieważ jesteśmy świadomymi kolarzami, to naturalna jest chęć pogłębienia wiedzy o poprawnym ustawieniu roweru oraz możliwościach własnego ciała. Jest nam ona potrzebna do właściwego ustawiania pozycji, najczęściej na kilku rowerach, z których korzystamy. Bardzo wiele osób, poza rowerem szosowym, ma również rower trekkingowy, górski, elektryczny lub miejski.

Często jazda na rowerze to też wspólna, rodzinna pasja. Ustawienia poprawnej pozycji będą więc potrzebować wszystkie osoby w domu korzystające z rowerów. 

Podręcznik i kurs bikefittingu – rozwiązanie problemu

Dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, poszerzyć horyzonty oraz zabezpieczyć się przed kontuzjami, stworzyliśmy pierwsze w Polsce poradniki o bikefittingu.

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. 

Wierni słowom wypowiedzianym 2000 lat temu przez Konfucjusza opracowaliśmy różnorodne narzędzia, które ułatwiają przyswajanie wiedzy oraz zrozumienie metodologii postępowania. A ta, gdy będziecie się jej trzymać, pomaga ustawić rower w naprawdę prosty sposób! 

Stworzyliśmy zatem dla wszystkich zainteresowanych e-book i książkę oraz opracowaliśmy praktyczny kurs online.

Kurs zawiera 12 modułów, przygotowanych w oparciu o spójną, logiczną metodykę. Rzetelne przejście procesu „krok po kroku” gwarantuje sukces. Bazując na 12 latach naszych doświadczeń i błędów, oferujemy uporządkowany proces, który przeprowadzi każdego przez wszystkie meandry bikefittingu. 

Szkolenie gwarantuje poprawne przeprowadzenie sesji dopasowania roweru do możliwości własnego ciała. Oparte jest na podstawach naukowych i wzbogacone o najnowsze doniesienia. Zawiera przede wszystkim naszą osobistą wiedzę, ale czerpiemy również z doświadczeń innych. A są to między innymi twórcy bikefittingu w USA, czyli dr Andy Pruitt i Roger Minkow, od których mieliśmy zaszczyt się uczyć.

Warto zaznaczyć, że kurs na pewno będzie efektywniejszy, gdy przed jego rozpoczęciem zaznajomicie się z wiedzą zawartą w poradniku (w książce lub e-booku). Dlatego przygotowaliśmy specjalny wygodny zestaw, aby każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie formę do nauki. 

Stworzyliśmy również specjalne karty pracy, będące doskonałym narzędziem do autoanalizy. Dzięki nim w łatwy sposób połączycie wszystkie elementy potrzebne do wykonania samodzielnego bikefittingu. Aby maksymalnie ułatwić sprawdzanie, na jakiej szerokości siodła powinniście jeździć, dołączamy do kursu i książki papierowej specjalną tekturę, którą można wykorzystać do koniecznego pomiaru guzów kulszowych.

Bikefitting to proces

Bikefitting to wielowymiarowe spojrzenie na człowieka. Podstawą są w nim nauki ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, biomechanika, dlatego tak ważna jest kolejność, w jakiej wykonuje się kolejne ćwiczenia i pomiary. Jeżeli pominiecie jakikolwiek element lub wyjmiecie go z całego procesu, dopasowanie roweru będzie oparte na błędnych założeniach, a wynik nieprawidłowy. 

Przykładowo nie można rozpocząć bikefittingu od ustawienia wysokości siodełka lub wymiany długości wspornika kierownicy, jeżeli uprzednio nie ustawiliście najważniejszego elementu, jakim jest poprawne położenie bloków w butach kolarskich.

Te parametry wyznaczone nieprawidłowo zupełnie zmieniają wszystkie obliczenia, które uwzględniają nie tylko indywidualne możliwości ciała, ale też wyliczają zależności, kąty i proporcje pomiędzy poszczególnymi stawami, biorącymi udział w jeździe na rowerze. Rezultatem będzie nieprawidłowy wynik bikefittingu, który z kolei spowoduje bóle przeciążeniowe różnych grup mięśniowych i w efekcie może doprowadzić do dysfunkcji w pracy niektórych stawów.

Rzetelna wiedza kontra jednorazowe porady

Uważamy, że wiedza, którą zdobywacie na różnego typach forach, kanale YouTube jest przydatna, ale tylko do pewnego stopnia. Będzie drogowskazem, który wyznacza kierunek waszych poszukiwań. Jednak, jak widzicie, pewne elementy wyrwane z kontekstu, bez spójnej i przejrzystej metodyki, mogą wprowadzić was w błąd, a ceną pomyłki będzie wasze zdrowie.

W informacjach, zaczerpniętych z Internetu, najbardziej niebezpieczny jest brak możliwości sprawdzenia wiarygodności źródła oraz rzetelności przekazu. Musicie dużo czasu spędzić na weryfikowaniu znalezionych treści. Warto więc się zastanowić, czy nie lepiej od razu skorzystać z pewnych źródeł wiedzy, zwłaszcza w obliczu chaosu informacyjnego. Aby zatem ułatwić wam dotarcie do odpowiednich treści i skrócić czas poszukiwań, który możecie wykorzystać na jazdę na rowerze, stworzyliśmy dwa kursy online.

  1. Kurs Bikefitting. Zrób to sam. Rower szosowy

2. Kurs Bikefitting. Zrób to sam. Rower górski

Co otrzymacie w zamian?

Wiedzę, z której będziecie korzystać tak długo, jak długo będziecie jeździć na rowerze. 

Zaoszczędzicie na nietrafionych zakupach komponentów. Pomożemy wam dobrać model siodła, długość wspornika kierownicy, szerokość i profil kierownicy oraz dowiecie się, jak wybrać w kilku krokach odpowiedni rozmiar ramy rowerowej.

A co najważniejsze, zyskujecie zdrowie na wiele lat. 

Przeczytaj pierwszy rozdział poradnika „Bikefitting. Zrób to sam. Rower szosowy”:


Bikefitting: Zrób to sam. Rower szosowy. Przykładowy rozdział.

Poradniki „Bikefitting. Zrób to Sam.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *