Bikefitting to ciągły proces. Wcale nie kończy się po opuszczeniu studia i rozstaniu z bikefitterem. Przygotowaliśmy dla ciebie listę czynności, które należy wykonać po tym, gdy specjalista ustawi twoją pozycję na rowerze.
- Po skończonym bikefittingu sprawdź za pomocą klucza dynamometrycznego dokręcenie wszystkich śrub.
- Zaznacz czymś trwałym wszystkie ustawienia poszczególnych komponentów na rowerze (wysokość siodełka, wysokość klamek itd.)
- Przez najbliższe kilka treningów przyzwyczajaj ciało do nowej pozycji. Na początku mięśnie „mogą się buntować”. Ciało będzie pamiętało wcześniejsze ustawienia. Nie martw się, to minie.
- Na treningach bezpośrednio po bikefittingu unikaj długich tras. Utrzymuj spokojne tempo, obciążenie zwiększaj stopniowo.
- Wsłuchuj się w swoje ciało, ale daj mu czas „wjeździć się” w nową pozycję i np. w nowe siodło. Gdy wszystko zostało poprawnie ustawione, na pewno odczujesz zwiększającą się siłę i prędkość oraz poprawę komfortu. Ból z czasem minie. Najdłużej będziesz się przyzwyczajać do siodełka.
- Wykaż się cierpliwością. Jeżeli po kilku treningach nie odczuwasz znacznej poprawy, zadzwoń do bikefittera. Na kolejnym spotkaniu (u nas jest za darmo) przeanalizujecie jeszcze raz wszystkie punkty, może coś zostało przeoczone, lub nie dokonałeś wymiany komponentu, mimo, że był sugerowany (np. nowe buty, nowe bloki, krótszy wspornik kierwonicy).
- Traktuj bikefitting jak naukę o własnym organizmie, jak ścieżkę, dzięki której zdobędziesz większe doświadczenie i jak fajną zabawę
- Zapisz wszystkie problemy, ponieważ możesz o nich w międzyczasie zapomnieć. Takie notatki zdecydowanie ułatwią kolejny biekfitting.
- Ciesz się jazdą bez bólu!
Pamiętaj okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na zmiany i bikefitting.
Dołączając do grona świadomych kolarzy, na pewno przekonasz się, że wiedza nie boli.